Fredag blev snoren klippet til Pyramiden i Kolding

Dermed åbnes et nyt kapitel i den ikoniske bygning, der i den grad træder ind i den digitale tidsalder.

Søren Sundahl solgte i 2. halvår virksomheden, Cool Systems A/S, til det børsnoterede Norske selskab, Link Mobility, der med købet fik et solidt fodfæste på det Danske marked for mobilbaserede tjenester.

Virksomhedens danske afdeling bliver i Kolding, og det var Business Koldings adm. direktør Tommy Langhoff, der klippede snoren.

Cool SMS/ Link Mobility er i øvrigt netop blevet kåret som Supergazelle.

Seneste nyheder

Business Koldings ESG-netværk er et ambitiøst netværk inden for grøn omstilling. I går var ti af Koldings største virksomheder samlet til det første arrangement, der blev afholdt på Birkemose Golfklub.

I går mødtes Repræsentantskabet i Foreningen Business Kolding, Kolding Kommune og en række lokale virksomheder til en snak om bosætning, og om hvordan erhvervslivet kan være med til at Kolding til en endnu mere attraktiv bosætningskommune.

Hver dag har Business Koldings forretningsudviklere og erhvervskonsulenter en lang række møder med virksomheder – lige fra iværksætteren i den spæde start til de større industrivirksomheder. Formålet med de mange møder er at skabe vækst, udvikling og stolthed i Kolding kommunes erhvervsliv.