Dronning Dorotheas Badstue nomineret til årets spa i Danmark

Nomineringen sker i forbindelse med Danish Beauty Award fredag den 29. april i Tivoli Congress Center i København.

Nomineringen kommer som en anerkendelse af, at SlotssøBadet siden åbningen i 2008, benhårdt har fået opbygget et rigtig sund og serviceminded wellness-sted – med en fantastisk atmosfære og stemning, for de mange gæster, som besøger stedet.

- Det er en stor ære for os, at blive nomineret som årets Spa sted, siger Otto Skak fra SlotssøBadet.

Seneste nyheder

47 Gazeller i Kolding Kommune

I år er 47 virksomheder i Kolding kommune udpeget som såkaldte Gazellevirksomheder af dagbladet Børsen.

Vi hylder de faglærte

Tillykke med dit svendebrev – du fortjener en fest. Sådan lyder ordene i den invitation, der netop nu bliver sendt ud til alle, der har afsluttet en erhvervsuddannelse i 2023, samt de virksomheder der har har haft dem ansat. De skal fejres ved en fest d. 25. januar 2024 i Forum Kolding.

Da Louice Spencer for kort tid siden stiftede virksomheden Bagestunder, var det med formålet at gøre det enkelt for børnefamilier at bage flotte kager – og skabe et fællesskab i køkkenet. Uden at vide noget videre om at drive forretning, kastede hun sig ud i projektet – godt hjulpet på vej af en mentor.