Åbent hus: Bliv klog på Marina City-planerne

Nu kan du blive klogere på visionerne om en ny bæredygtig bydel på sydsiden af Kolding Fjord. Kolding Kommune inviterer til åbent hus-arrangement 28. marts 2017 om Marina City.

Sideløbende kan du i perioden 22. marts-19. april komme med ideer og forslag til det ambitiøse projekt.

Åbent hus-arrangementet holdes i Restaurant Marinaen, Skamlingvejen 5, 6000 Kolding, 28. marts, kl. 16-20. Her kan du få svar på dine spørgsmål og blive dus med projektet, som rummer et spændende bolig- og havnemiljø samt Danmarks største og mest attraktive marina udenfor hovedstadsområdet med 1.000 bådpladser.

”Jeg håber, rigtigt mange vil tage imod invitationen. Ved arrangementet kan man få et godt indblik i de foreløbige planer for Marina City, og vi fortæller, hvordan man kan gøre sin indflydelse gældende i den planlægning, som nu er i gang,” forklarer projektleder Torben Gade, Kolding Kommune.


Yderligere information
Kontakt projektleder Torben Gade, Kolding Kommune - 79 79 44 16 / 21 20 31 36, togad@kolding.dk.

Seneste nyheder

En sen eftermiddag i efteråret 2020 sad tre drenge på IBC og snakkede om mulighederne for en skoleopgave, da de så skolens rengøringspersonale gøre rent og spritte af. Det var her ideen til virksomheden Safesprayer blev født.

Tilbage i 2016 gik Nicolai Justesen Uhd ned med stress under sit studie på Aalborg Universitet, hvor han læste en bachelor i erhvervsjura. Han flyttede hjem til Kolding, gik sygemeldt, og fik konstateret diagnosen Aspergers. Men idag er Nicolai fastansat hos Business Kolding.

Vil du hylde en lille eller mellemstor virksomhed, der med ansættelsen af en akademiker har skabt resultater? Undersøgelser har vist, at når mindre virksomheder ansætter en akademiker, skaber det flere arbejdspladser til virksomheden, mere vækst og større chance for, at firmaet overlever.