/+ 

PRESSEMEDDELELSE

Kolding den 7. juli 2009

Et KANOn-godt samarbejde

I Kolding midtby blandes dagligvarer og oplevelser. Et nyt samarbejde mellem Visit Kolding og Føtex i Helligkorsgade giver udvidet adgang til sjove sommeraktiviteter i midtbyen til glæde for borgere og turister.

Visit Kolding vil gøre sine sommeraktiviteter endnu mere tilgængelige for borgere og turister. Det er baggrunden for et nyt samarbejde med Føtex i Helligkorsgade, der med sine lange åbningstider kan udleje cykler og kanoer i et længere tidsrum end turistbureauet på Akseltorv. Dermed er midtbyens store dagligvarebutik nu også oplevelsesudbyder.

 

”Vi ville gerne give borgere og turister endnu bedre muligheder for at nyde en kanotur på åen, og Føtex har generelt længere åbningstider end Visit Kolding,” fortæller bureauleder hos Visit Kolding, Anita Hede.

”Samarbejdet giver os mulighed for at forankre nogle af sommeraktiviteterne her i midtbyen og forhåbentligt gøre dem mere tilgængelige for alle, der har lyst til at benytte sig af dem,” fortsætter hun.

 

Ideen blev født af citychef Mette Schumacher.

 

”Selvom vi hovedsagligt sælger dagligvarer, vil vi også gerne hjælpe med at skabe liv og aktivitet i midtbyen. Samtidig giver det os mulighed for at trække nogle turister ind i butikken, og mon ikke de skal have en sandwich og lidt at drikke med på deres kano- eller cykeltur,” siger Kim Askær, der er varehuschef i Føtex.

 

En kanotur på Kolding Å giver mulighed for at sejle direkte fra bymidten ud i naturområdet ved Kolding Ådal. Turen er ca. 4 km og ender ved Harteværket eller motorvejsbroen. Samarbejdet mellem Visit Kolding og Føtex skal i første omgang afprøves i løbet af sommeren 2009.

 

Fakta om udlejning
Kanoer og cykler kan lejes hos Føtex i Helligkorsgade i Føtex’ åbningstider: Mandag til fredag fra 10-18 og lørdag fra 10-16. Kanoerne koster 100 kr. pr. time og 300 kr. for en hel dag. Cyklerne koster 100 kr. for første dag,  50 kr. for efterfølgende dage og 300 kr. for en hel uge.

Yderligere oplysninger:

Fungerende bureauleder Annemarie Michelsen, Visit Kolding på telefon 2026 5450 eller varehuschef Kim Askær, Føtex på telefon 7930 7601

 
Nyheder

Velkommen til verdens første synergipark

Nordic Synergy Park bliver fremtidens måde at arbejde, leve og drive virksomhed på. Idégrundlaget for verdens første synergipark ved Kolding er netop blevet offentliggjort. Et 15 kvadratkilometer stort, grønt område, der udover 30.000 arbejdspladser i primært viden- og udviklings-virksomheder også skal rumme forskning, uddannelser, fritidsaktiviteter og attraktive boliger - i synergi.

 

Eva Kjer Hansen og Business Kolding til kamp for syddanske virksomheder

Projektet Baltic Supply skal gøre det lettere for små og mellemstore virksomheder i Syddanmark at byde ind på store ordrer i hele det baltiske område. Folketingsmedlem og tidligere fødevareminister Eva Kjer Hansen (V) bakker projektet op ved at gå ind i det advisory board, som skal følge og rådgive om projektet undervejs.

 

Iværksætter nr. 100 i House of Innovation

Der er gang i Koldings House of Innovation som aldrig før. Til trods for et dramatisk fald på landsplan i antallet af iværksættere har House of Innovation flere virksomheder end nogensinde i de snart fire år, iværksætterhuset har eksisteret. 100 virksomheder har allerede boet i huset, men de fleste er flyttet igen. Hvorfor er det nu godt?

 

Business Koldings nyhedsbreve Update 
Tilmeld nyhedsbrev - Afmeld nyhedsbrev

Se arrangementer for efteråret 2010 her

 



         

BUSINESS KOLDING  -   AKSELTORV   8   -   DK-6000   KOLDING   -   TELEFON:   +45   7633   2111   -   INFO@BUSiNESsKOLDING.DK