|
På et højdedrag i Côtes de Castillon finder man det velholdte Château la Gasparde. Den 18 hektar store ejendom nærmest stråler af omhyggelighed og perfektionisme, for ejeren af foretagendet er ingen ringere end Jean-Pierre Janoueix fra det berømte vinfirma fra Saint-Émilion og Pomerol. Huset Janoueix har gennem tiderne opnået verdensberømmelse for sinde bløde, elegante vine, som altid kan nydes i en ung alder - og nu er tiden også kommet til den yngre generation, der her har fået lov at vise deres kunnen.
Château la Gasparde repræsenterer i dag et usædvanligt godt køb indenfor appellationen Côtes de Castillon. Den bløde frugtige stil og vinens gode evne til at ledsage lidt kraftigere gastronomi, er som skræddersyet til den danske gane.
Lidt om vinen ...
Dyb rød farve, stofrig og koncentreret smag og duft med søde tanniner og frugt med nuancer af brombær, multebær og vanille.
LAND/OMRÅDE:
Frankrig/ Bordeaux, Côtes de Castillon
DRUESAMMENSÆTNING:
Merlot 85%, Cabernet Franc 12%, Cabernet
Sauvignon 3%
PRIS:
1 stk. kr. 67,80 + moms
2 stk. kr. 125,00 + moms
Som gave ...
Ønsker du at give Kolding-vinen som gave, pakker vi også - mod betaling - vinen i gaveæske eller cellofan. |
|

LAGRINGSPOTENTIALE:
3-6 år
SERVERINGSFORSLAG:
Fjerkræ, mørkt kød, vildt
 |