PRESSEMEDDELELSE

Kolding den 29. august 2008

Øliaden 2008: Hjemmebryg på slottet

De fleste henter stadig deres øl i det lokale supermarked. Det er de færreste, der har prøvet at brygge selv - endnu. Lørdag den 6. september på Koldinghus kan du få et indblik i processen, når en håndfuld håndbryggere fortæller om at brygge selv.

Øliaden fra den 4. - 6. september byder blandt meget andet på inspiration og gode råd til hjemmebryg, når en håndfuld håndbryggere indtager Koldinghus på Øllets dag og viser, hvordan man brygger øl.

 

Arrangementet med hjemmebryggere på Koldinghus under Øliaden har været planlagt længe, men har taget en lille drejning. Oprindeligt var hjemmebryggere fra hele Kolding og omegn inviteret på Koldinghus for at vise deres øl frem og give smagsprøver. Publikum skulle være smagsdommere, og den øl, der fik flest stemmer ville få mulighed for, at få sin øl produceret af Midtfyns Bryghus.

 

Desværre har det ikke været muligt at skaffe de nødvendige tilladelser til at kunne udskænke øl der er lavet derhjemme.  Derfor har det været nødvendig at ændre arrangementet, så fokus er på brygprocessen og ikke selve smagningen.

 

”Vi er selvfølgelige kede af, at vi ikke kan give publikum mulighed for at smage øllet på slottet, men da man kun må uddele smagsprøver af madvarer, der enten er produceret på stedet, eller lavet af folk med fødevarecertifikat har det ikke været muligt for os at give smagsprøver på hjemmebryg,” siger udviklingskoordinator ved Business Kolding Annemarie Michelsen.

 

Koldinghus har i forbindelse med Øliaden sat deres entrepris ned til 30 kr. på Øllets Dag den 6. september. Derved er der er både mulighed for at se Koldinghus og besøge hjemmebryggerne, der i dagens anledning er i udstillingslokalet for enden af Slotsgården.

 

For dem, der gerne vil lære mere om at selv at brygge øl, vil der også være mulighed for at besøge AMU Syds bryggeruddannelse, som har en bod på Akseltorv. Her kan man høre mere om AMU-kurserne og om muligheden for at blive brygmester.

Yderligere oplysninger:

www.øliaden.dk

Udviklingskoordinator Annemarie Michelsen, Business Kolding på telefon 2026 5450

 
 

NYHEDER


Generalforsamling i Foreningen Business Kolding

23. febraur kl. 14.00 - 18.00.

Læs mere og tilmeld dig her



BUSINESS KOLDING - AKSELTORV 8 - DK-6000 KOLDING - TELEFON: +45 7633 2111 - INFO@BUSiNESsKOLDING.DK