PRESSEMEDDELELSE

Kolding den 12. juni 2008

Fjordsejlads i Kolding

Høj sol, en let brise og hele familien samlet. Tag på en hyggelig sejltur ud gennem Kolding havn og langs fjorden. Oplev Kolding fra en anderledes og meget smuk side.

Turbåden Tenna 2 sejler ud gennem Kolding Havn og langs fjordens kyst. Udsigten er favorabel med smuk natur og flotte bygningsværker, som skal opleves fra søsiden. Pak madpakken og tag familien med på en uforglemmelig fjordsejltur. Bådens skipper fortæller gerne om sine oplevelser på vandet, og børn er velkomne til at prøve at styre fjordbåden - og få et styrmandsbevis med hjem.

 

Man kan også vælge at tage cyklen med på ruten Kolding-Fredericia og sejle langs kysten under lillebæltsbroen op til Fredericia Havn. Byen rummer mange historiske bygninger, smalle gader og hyggelige caféer. Cykelturen hjem på landjord mellem Fredericia og Kolding er 25 km skøn natur, der er særdeles velegnet til cykeltur.

 

 

Sæsonen er 17. juni-19. august.

 

Pris for fjordsejlads:

Voksne 127 kr. incl. gebyr

Børn 2-12 år 77 kr. incl. gebyr

Grupperabat 20 pers. 200 kr.

 

Pris Kolding-Fredericia:

Voksne 142 kr. incl. gebyr

Børn 2-12 år 87 kr. incl. gebyr

Cykel 31 kr.

 

Bestil billetterne hos Visit Kolding eller på www.koldingbilletten.dk

 

Alle interesserede inviteres til premieresejlads den 17.06 i Kolding inderhavn kl. 11.30.

Yderligere oplysninger:

www.visitkolding.dk
Gitte Hvidbjerg, Visit Kolding på telefon 51 52 64 13

 
 

NYHEDER


Generalforsamling i Foreningen Business Kolding

23. febraur kl. 14.00 - 18.00.

Læs mere og tilmeld dig her



BUSINESS KOLDING - AKSELTORV 8 - DK-6000 KOLDING - TELEFON: +45 7633 2111 - INFO@BUSiNESsKOLDING.DK