Det er to drevne erhvervsfolk, der om få uger overtager to ledige chefstole hos erhvervsorganisationen Business Kolding. Ny erhvervschef bliver Jesper Vestergaard Hansen, der kommer fra en stilling som virksomhedskonsulent ved Væksthus Syddanmark. Den nyoprettede stilling som leder for det kreative udviklingsmiljø House of Design skal varetages af Dorthe Kjærulff, der senest har været ansat som direktør for Design lab LEGO.
Direktør hos Business Kolding, Bjarke Wolmar, glæder sig til samarbejdet med de to nye medlemmer af ledergruppen:
”Det er to spændende profiler, vi får ind i huset. Både Jesper og Dorthe er yderst kompetente og har helt sikkert meget at byde på hos os både fagligt og personligt”,
Erhvervschef med solid erfaring
Den nye erhvervschef Jesper Vestergaard Hansen er 45 år og uddannet erhvervsanalytiker og HD(O) på Handelshøjskole Syd i Kolding. Han har en baggrund indenfor salg og marketing i energibranchen bla. med ansættelse som eksport manager hos Danish Energy Group (DEG) under Dansk Eksportforening.
"Med 14 års virke inden for medlemsorienterede virksomheder kender jeg betydningen af medlemmernes indflydelse på organisationen. Desuden har mine erfaringer givet mig et enestående netværk, der bliver uundværligt i den videre udvikling af Kolding som erhvervsby og vækstcenter," forklarer den kommende erhvervschef.
”Der ligger allerede mange spændende opgaver klar. De første bliver af international karakter. Blandt andet at åbne den nye internationale skole The Cosmo, og at udvikle samarbejdet med franske INSEAD omkring toplederuddannelser.”
"Med Jesper Vestergaard Hansen har vi fundet den helt rigtige erhvervschef til Kolding. Jesper har en stærk økonomisk uddannelse og kommerciel baggrund med mange års erfaring fra det private erhvervsliv. Vi søgte også en person med international erfaring, som kan matche erhvervslivets ambitioner i Kolding - det har vi også fået med Jesper, der oven i købet er honorær bulgarsk konsul," siger direktør Bjarke Wolmar om den kommende erhvervschef.
Kreativ og kommerciel leder af House of Design
Dorthe Kjærulff tager heller ikke plads ved et tomt skrivebord som leder af House of Design i Nicolai-komplekset. Hun er ganske vidst den første på posten i det nyåbnede hus, men der er nok at tage fat på:
”Den første udfordring bliver naturligvis at få fyldt House of Design med fantastiske, innovative designere, kreative iværksættere og krøllede hjerner. Det skal være et stimulerende miljø, hvor talenterne kan inspirere hinanden og få designet til at spire og gro.”
Dorthe Kjærulff er 41 år og uddannet tekstildesigner i København. Hun har været selvstændig med produktion af eget tøjmærke, freelance designer, og senest har hun arbejdet med forskellige dimensioner af design hos LEGO.
”Jeg har de seneste 11 år arbejdet fokuseret med at transformere gode ideer til bæredygtige forretninger for LEGO, og som leder af House of Design får jeg alle muligheder for at udfolde denne kommercielle tilgang til design – natuturligvis kombineret med en masse kreativitet. Min ambition er at gøre House of Design til et af Danmarks mest sprudlende og boblende innovations- og vækstmiljøer indenfor designområdet,” fortæller den entusiastiske leder.
"Dorthe Kjærulffs stærke designbaggrund kombineret med en stærk kommerciel og ledelsesmæssig baggrund som chef for Lego´s design afdeling gør hende til et stort aktiv for både Business Kolding og for House of Design," vurderer Bjarke Wolmar.
Netværk skal bringe Kolding ud i verden
De to chefer er enige om, at deres stabile og omfattende netværk vil få stor betydning for Business Koldings vision: Kolding skal være Danmarks vækstcenter nr. 1.
”Jeg har et stærkt netværksgen. Det vil være en styrke både lokalt og internationalt for House of Design og for Business Kolding,” fortæller Dorthe Kjærulff.
Jesper Vestergaard Hansen er af samme opfattelse: ”Et godt netværk er basis for vækst. 20 år i branchen har givet mig en stor kontaktflade. Det bliver helt sikkert en stærk ressource, når erhverv i Kolding skal videre ud over by- og landegrænse.”
De to nye chefer tiltræder deres stillinger den 1. juni.